RSS
środa, 14 stycznia 2009
Turkana albo Jezioro Rudolfa

Turkana albo Jezioro Rudolfa (Bassa Narok, Rudolf Hajk) – bezodpływowe, słone jezioro we wschodniej Afryce na pograniczu Etiopii i Kenii (większość obszaru jeziora leży w granicach Kenii).To największe słonowodne jezioro w Afryce.

Jezioro jest położone na wysokości 375 m n.p.m., ma powierzchnię o zmiennej wielkości od 7950 do 8600 km2, długość ok. 250 km i szerokość do 60 km. Powierzchnia zlewiska wynosi 235 tys. km2. Na jeziorze znajduje się kilka wysp pochodzenia wulkanicznego, w pobliżu jest czynny wulkan Teleki.

Jezioro jest znane m.in. ze stanowisk paleoantropologicznych, gdzie Richard Leakey odkrył tzw. Chłopca znad jeziora Turkana.

13:48, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 grudnia 2008
Poszukiwania ropy naftowej
Na początku 2006 roku chiński prezydent Hu Jintao poszukiwania ropy podpisała umowę z Kenii, w najnowszej serii transakcji mających na celu zachować Afryki zasobów naturalnych napływające do Chin szybko rozwijającą się gospodarką.

Transakcji dopuszczonych do Chin kontrolowanych przez państwo ropy naftowej i gazu firma, CNOOC Ltd, na poszukiwanie ropy naftowej w Kenii, która jest dopiero zaczynasz swoją pierwszą badawczych wiercić studnie na granicach Sudanu i Somalii i na wodach przybrzeżnych. Nr olej został wyprodukowany jeszcze, i nie było formalnego oszacowania możliwych rezerw
14:29, litwawypoczynek
Link Komentarze (1) »
czwartek, 23 października 2008
Embu
Embu, miasto w centralnej Kenii, ośrodek administracyjny Prowincji Wschodniej. Według spisu powszechnego z 1999 roku miasto liczy 31 500 mieszkańców.
15:26, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 sierpnia 2008
Prowincja Północno-Wschodnia

Prowincja Północno-Wschodnia - (ang. North-Eastern Province, swah. Mkoa wa Kaskazini-Mashariki), jedna z 7 prowincji w Kenii. Położona we wschodniej części kraju, u wybrzeży Oceanu Indyjskiego, od zachodu graniczy z Prowincją Wschodnią, od południa z Prowincją Nadbrzeżną.

14:40, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 maja 2008
Co zabrać
Z domu trzeba zabrać zwłaszcza odzież bawełnianą, solidne obuwie sportowe oraz przynajmniej jeden sweter, a jeszcze lepiej kurtkę. Na safari, kiedy często trzeba wstawać jeszcze przed wschodem słońca, przydaje się bawełniany dres. Zawsze warto też zapakować na wszelki wypadek coś bardziej eleganckiego, gdyż osoby w obszarpanych strojach są niemile widziane w hotelach i lodges. Podpaski są dostępne w drogeriach w miastach, ale drogie. Lepiej zabrać zapas z domu. Prezerwatywy dostępne są w miejskich aptekach. Pomocą służą ośrodki planowania rodziny w większości dużych miast, które rozprowadzają czasem środki antykoncepcyjne, w tym pigułki (na receptę), za darmo lub jedynie niewielką opłatą. W przypadku pigułek bezpieczniej jednak przywieźć własne z domu. Lepiej przywieźć własną maskę do nurkowania, zwłaszcza że waży niewiele, a wyjdzie to taniej niż wypożyczanie sprzętu na miejscu.
12:41, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 kwietnia 2008
Nairobi
Nairobi to jedno z najważniejszych miast w Afryce, czwarte "centrum światowe" ONZ, główny ośrodek biznesu i pomocy humanitarnej w Afryce Wschodniej. Pierwsze wrażenia zależą od tego, jak i skąd się przyjeżdża.

Przybywających drogą lądową, z któregoś z ubogich państw ościennych, Nairobi pozytywnie zaskakuje wyraźnymi oznakami zamożności. Turyści przylatujący z Europy, patrząc na znajome reklamy, mają czasem wątpliwości, czy aby na pewno trafili tam, gdzie zamierzali. Stolica Kenii nie liczy sobie jeszcze nawet stu lat. Pod wieloma względami bardzo przypomina nowoczesne miasta europejskie, ale jednocześnie jakby brak jej duszy, co zresztą szybko daje się zauważyć.

Prócz kilku atrakcji muzycznych, najpopularniejszych klubów i najlepszych zespołów w całej Afryce Wschodniej, w dziedzinie kultury niewiele ma do zaoferowania. Większość turystów zatrzymuje się tu tylko po to, by zrobić zakupy, załatwić rozmaite formalności i, ewentualnie, zwiedzić Muzeum Narodowe, po czym rusza dalej.

Nairobi urzeka witalnością i dynamizmem - kto chciałby poznać bliżej prawdziwą Kenię, może z powodzeniem uczynić to właśnie tu. Mieszkańcy miasta to niemal w stu procentach imigranci, głównie ze wsi, znęceni perspektywą zarobku. Nairobi, przynajmniej na pierwszy rzut oka, zdaje się tolerować każdego. W centrum, na każdym kroku wyraźnie widoczny jest przekrój całego społeczeństwa kenijskiego (nie mówiąc oczywiście o wszelkiego typu turystach). Gwałtowny rozwój ma naturalnie swą cenę: z każdej gazety i od każdego mieszkańca można dowiedzieć się o zatrważającej liczbie przestępstw i strzelaninach, które są niemal na porządku dziennym. Miasto słynie szczególnie z licznych kradzieży. Ich ofiarami padają często nowo przybyli turyści. Bez względu na planowaną długość pobytu w stolicy, trzeba koniecznie przyswoić sobie kilka zasad pozwalających uniknąć kłopotów. Turyści spędzają tu zwykle kilka dni. Nairobi może być bardzo atrakcyjne, byle tylko przezwyciężyć początkowe obawy.
11:36, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Plaże i Sporty
Kenia słynie w świecie turystyki nie tylko ze swoich safari, ale także, a może przede wszystkim, ze wspaniałych plaż. Ciepłe błękitne wody oceanu, złocisty piasek a do tego palmy i egzotyczne rośliny tropikalne tworzą prawdziwie rajski krajobraz. Jego stałym elementem są też rybacy, łowiący z ręcznie wykonywanych tradycyjnymi technikami łódek skorupiaki i ryby. Na plażach hotelowych dostępne są także leżaki i parasole. Ocean dostarcza jeszcze dodatkowych atrakcji - różnice poziomu wody w czasie przypływów i odpływów wynoszą nawet do 3 metrów! W czasie odpływu zatem odsłaniają się ogromne połacie dna - wody cofają się tam o jakieś 200 - 300 metrów. Można wtedy spacerować po oceanicznym dnie i zbierać pozostawione przez morze skarby. Przypływy stanowią atrakcję z jeszcze co najmniej jednego powodu. Wody przypływu ogrzewane są przez rozpalone równikowym słońcem dno tak, że ich temperatura osiąga nawet i trzydzieści stopni. Rafa koralowa oddzielająca tereny przy plaży od otwartego morza stanowi fascynujący cel wycieczek dla nurków. Zasiedlają ją setki gatunków egzotycznych ryb, skorupiaków i wszelkich innych stworzeń występujących w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego. Te wspaniałe, podmorskie widoki sprawiają, że Kenia jest jednym z częściej przez nurków odwiedzanych miejsc.
Sprzęt do nurkowania podobnie jak i kajaki, rowery wodne czy deski surfingowe można wynająć w hotelach, które oferują także i wiele innych atrakcji. Spełniają one europejskie standardy a ich bogata oferta zadowoli nawet najbardziej wymagającego turystę. Dysponują basenami, boiskami do gry w siatkówkę i w squasha, w wielu jest także sauna czy centrum fitness . Dla amatorów przygotowano specjalne atrakcje: obserwacja podwodnego życia w postaci safari z delfinami czy snorkelingu. Można też spróbować swoich sił w polo wodnym. Bardzo ważnym udogodnieniem zwłaszcza dla turystów podróżujących z małymi dziećmi jest możliwość wynajęcia w hotelu opiekunki, dla maluchów przygotowano też brodziki i mini-kluby.
15:17, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2008
Kuchnia
Kuchnia kenijska jest efektem długotrwałego mieszania się wielu kultur. Można tam zjesć zarówno dania typowo angielskie ( jak na przykład pudding), jak i masajskie czy hinduskie. Kucharze w Kenii mają szerokie pole do popisu. W zasięgu ręki mają świeże owoce i frutti di mare, prosto z wody. Na wschodnim wybrzeżu jest ciekawa kuchnia regionalna, opierająca się na ryżu, rybach i tamaryszku, a także na innych egzotycznych przyprawach. Jednym z popularniejszych dań miejscowych jest ugali - ciekawa potrawa z płatków kukurydzianych z sosem warzywnym lub gulaszem. Polecamy nyama choma - pieczoną na wolnym, otwartym ogniu kozinę i sukumę, przyrządzaną z włoskiej kapusty. Ciekawa jest geneza tej potrawy - Europejczycy sprowadzili do Kenii kapustę jako paszę dla bydła. Mieszkańcy tego kraju zaczęli ją wykorzystywać w swoich kuchniach jako źródło witamin. Dla europejskiego podniebienia interesujące może być również matoke - danie z tłuczonych, zielonych bananów. Bardzo smaczną przekąską jest mandaazi - słodkie pączki, podawane zazwyczaj rano. Do posiłków zazwyczaj pije się chai - herbatę. Co ciekawe, chleb smaruje się margaryną ze wszystkich stron, tj. z obu stron i z boków także. Łatwego życia w Kenii mogą nie mieć wegetarianie. Mięso dodaje się do niemal wszystkich potraw. Nawet gotowane warzywa podaje się w sosie mięsnym. Zazwyczaj jednak do posiłku serwuje się dużo świeżych owoców, co może stanowić pewien ratunek. Popularnym napojem jest w Kenii piwo. Wyrabia się je tutaj także z trzciny cukrowej. Jeśli chodzi o trunki bardziej tradycyjne, to na rynku wiodą dwie marki: Tusker i White Cap. Oba są dobre i warte spróbowania. Interesującym, choć dosyć drogim souvenirem może być kenijski rum. Polecamy zwłaszcza Kenya Cane (biały rum) oraz Kenya Gols (rum kakaowy).
14:26, litwawypoczynek
Link Komentarze (1) »
piątek, 15 lutego 2008
Atrakcje Kenii

Co spawia, że Kenia jest tak charyzmatyczna i cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów? Na to pytanie nie trudno odpowiedzieć. Wystarczy wyobrazić sobie ośrodek wypoczynkowy niczym oazę wkomponowaną w krajobraz dzikiej puszczy.

Ta kombinacja beztroskiego wypoczynku w luksusowym hotelu z możliwościami wycieczek do afrykańskiego, dzikiego buszu zachwyci każdego. Tutejsze biura turystyczne przewidują wycieczki safari.

Ogromnym powodzeniem cieszą się kwatery przygotowane dla uczestników safari w parkach narodowych. Obozowiska wyposażone w namioty utrzymane w stylu z początku XX wieku, ale bardziej komfortowe, z prysznicami i wc, a także z serwisem, rodem z najbardziej luksusowych hoteli. Do najładniejszych należy Governors Camp w Parku Narodowym Masai Mara.

Podróże po stepach sawany stały się wyjątkowo popularne za czasów brytyjskich kolonistów na przełomie XIX i XX wieku. Tereny chronione i rezerwaty przyrody powstały tu dopiero w latach sześćdziesiątych. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, w czasie wędrówki po kenijskiej puszczy zaobserwujemy żyrafy, gepardy, słonie i strusie żyjące w swoim naturalnym środowisku.

Jeśli będziemy mieli dosyć puszczy, możemy ruszyć na wędrówkę po terenach zamieszkałych. Koniecznie trzeba zobaczyć Starówkę w Mombasie - centrum portowym i handlowym Kenii. Krajobraz miasta zachował swój arabsko- afrykański wygląd i charakter.

Na miejskich bazarach dostaniemy prawdziwe, ręcznie robione etniczne cudeńka oraz tropikalne owoce, w Polsce często niedostępne. Na ulicach Mombasy spotkamy ludzi różnych kultur i wyznań - kobiety w indyjskim sari i muzułmanki w czarnych sukniach i apaszkach zakrywających twarz.
10:22, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
Kenia
Kenia - kraj położony na wschodnim wybrzeżu Afryki nad bezkresnym Oceanem Indyjskim to dla nas europejczyków kraj tajemniczy, niezwykle egzotyczny i nezbadany.

Tutejsza ludność ubrana w etniczne stroje, język suahili, dzikie lwy, pumy, żyrafy i słonie żyjące wśród rezerwatów przyrody porośniętych egzotyczną roślinnością są tym, co w pierwszym kontakcie zapiera nam dech w piersiach.

Na terenie Kenii mieszkają ludzie wszelkich wyznań, dlatego architektura tutejszych miejscowości stanowi swoistą mozaikę - obok muzułmańskich meczetów napotkamy tu katolickie i protestancie kościoły i świątynie buddystów. Taki krajobraz charakterystyczny jest głównie dla większych aglomeracji miejskich, jak Mombasa, czy Nairobi.

Kenia, podobnie jak inne kraje afrykańskie, boryka się biedą i złym stanem gospodarczym kraju, a tutejsza ludność utrzymuje się głównie z rolnictwa i turystyki.

Udając się na przejażdżkę jeepem, będziemy mogli podziwiać niezapomniane widoki – plantacje mango, melonów, sady kokosowe i bananowe i równiny porośnięte drzewkami pomarańczowymi i ananasowymi.

Średnia temperatura nie spada w Kenii ponieżej 24 stopni, dlatego kenijskie wybrzeże Oceanu Spokojnego jest prawdziwym turystycznym rajem dla turystów spagnionych ciepła i słońca.

W Mombasie – największym porcie w Kenii nie brakuje luksusowych hoteli i apartamentów, które toną w otoczeniu tropikalnej roślinności ogrodów, którymi możemy dojść na plażę i zanurzyć się w błękitnym, ciepłym oceanie. Co ciekawe – w niektórych okresach, woda na wybrzeżu osiąga nawet 30 stopni.
10:21, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »